Kominki z płaszczem wodnym - co musisz wiedzieć zanim zamontujesz
Kominki z płaszczem wodnym są obecnie bardzo często wybierane. Stanowią nie tylko ciekawy element aranżacyjny, ale również po zamontowaniu odpowiedniego wkładu kominkowego mogą stanowić źródło ciepła w domu. Kominek z płaszczem wodnym wykorzystywany jest wtedy do ogrzewania wody użytkowej oraz instalacji centralnego ogrzewania!
Zastosowanie kominków z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym może mieć różne zastosowanie w domach. Przede wszystkim może przekazywać wyprodukowane ciepło do instalacji c.o. z grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym, ogrzewając w ten sposób budynek. To alternatywne uzupełnienie dla tradycyjnych kotłów, które może przyczynić się do zredukowania kosztów ogrzewania domu.
Co więcej, kominek z płaszczem wodnym może również podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Podgrzana w ten sposób woda jest gromadzona w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Można ją wykorzystać w razie potrzeby np. do mycia (nawet wówczas, gdy kominek już wygasł).
Koniecznie należy również wspomnieć o tym, że kominek z płaszczem wodnym będzie również oryginalną dekoracją w mieszkaniu. Jest to więc doskonałe połączenie urządzenia pożytecznego, ale i estetycznego.
Co musisz wiedzieć o kominkach z płaszczem wodnym?
Zanim zdecydujesz się na montaż kominka z płaszczem wodnym, powinieneś jak najlepiej zapoznać się ze specyfiką jego działania. Warto przy tym dodać, że montaż tego kominka najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu lub też przy okazji gruntownego remontu. Dlaczego? Ponieważ wówczas wykonanie instalacji będzie najmniej kosztowne.
Trzeba też pamiętać, że chociaż teoretycznie kominek z płaszczem wodnym mógłby stanowić jedyne źródło ciepła, to jednak dość problematyczne byłoby stałe podtrzymywanie ognia poprzez dokładanie opału. Przy dłuższej nieobecności domowników nie byłby w stanie dobrze ogrzać budynku. Należy więc połączyć kominek z głównym urządzeniem grzewczym np. kotłem gdyż kominek z płaszczem wodnym nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku.
Podczas doboru odpowiedniego wkładu do kominka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc. Wkład powinien pracować z mocą nominalną dostosowaną do zapotrzebowania na ciepło ogrzewanej powierzchni. Podczas doboru powinniśmy więc zwrócić uwagę na tę kwestię.